آنچه در مورد ترازو نمیدانیم

ترازو، دستگاهی جهت تعیین وزن اجسام می باشد که از سالیان دور نیاز انسان ها در مصارف گوناگون بوده است، در مواردی نیز علاوه بر وزن کلی اجسام ، وزن ترکیبی اجسام نیز توسط ترازو توزین می گردد .

مفهوم ترازو در گذشته تفاوتی با امروز ندارد اما کارکرد ترازو بسیار متحول گردیده است .

در گذشته  فقط توزین حائز اهمیت بوده  اما امروزه  خریدار علاوه بر اینکه توزین دقیق را حائز اهمیت میداند دیگر قابلیت های ترازو مانند صدور فاکتور نیز برایش مهم است . . استفاده از ترازو در گذشته به شکل متفاوتی با ترازوی امروزی وجود داشت .در گذشته از ترازو های دوکفه ای یا باسکول  قپانی استفاده میکردند که احتمال خطا در توزین  وجود داشت .

ترازوهای دوکفه ای توسط سنگ هایی مشخص و تنظیم شده عملیات توزین را انجام میداد .همچنین  ، این سنگ ها با اندازه های متفاوت نسبت وزن سنگ ها و اندازه ی ترازو ها طراحی می گردید ، البته امروزه نیز  این سنگها جهت کالیبره نمودن ترازوی دیجیتالی مورد استفاده قرار می گیرد.

با پیشرفت روز افزون صنعت ترازو ، و حساسیت خریداران ، دستگاه های جدید در مدل های ترازوی لیبل پرینتر ، ترازوی بارکد پرینتر و ترازوی آزمایشگاهی فوق حساس در حال تولید هستند . که در ادامه به توضیح بیشتر میپردازیم .

ترازوی دیجیتال چیست ؟؟

این سوالی ست که برای مشتریانی که اطلاعات کافی از ترازوی دیجیتال ندارند پیش می آید .

ترازو با مدار الکترونیکی است که با مجموعه ای از برد ها و قطعات دیجیتالی تشکیل شده است ، ترازوی دیجیتال به صورت اتوماتیک پس از قرار دادن کالا روی ترازو ، توزین نموده و نمایشگر ترازو نیز پس از توزین نتیجه را به نمایش در می آورد.

امروزه با توجه به پیشرفت صنعت وشکل مدرنیته شدن فروشگاهها و اهمیت توزین دقیق ترازو ، استفاده از ترازو و یا باسکول دیجیتال از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین علت ترازوهای قپانی و دو کفه ای که امکان دقیق توزین و همچنین صدور فاکتور(چاپ جزئیات ) وجود نداشت  خیلی زود جای خود را به ترازو های دیجیتالی دادند .

از ویژگی های ترازوی دیجیتالی حساسیت بالا در توزین میباشد که  با محاسبه دقیق وزن و همچنین با داشتن نمایشگر وزن ، قیمت واحد ،  قیمت کل روند توزین را برای مشتری واضح نموده و این امکان را به مشتری میدهد که در صورت تخلف بتواند به راحتی پیگیری کند .

علاوه بر تمام قابلیت ها با تولید بارکد برای هر کالا امکان انتقال اطلاعات را به کامپیوتر از طریق بارکد خوان ایجاد نموده و در صورت تمایل فروشگاه در مدل هایی از ترازو نیز اطلاعات کالا را به صورت لیبل یا برچسب صادر نموده و امکان بسته بندی کالای توزین شده را نیز فراهم می آورد .

به صورت کلی ترازوی دیجیتال کار را برای کاربرانی که با ترازو در ارتباط هستند بسیار ساده نموده و ساعت هایی زیادی را که برای محاسبه و بسته بندی به صورت قدیمی توسط کاربر از بین می رفت را کاهش داده و موجب آرامش خاطر در زمان استفاده از ترازو را فراهم نموده است .

ترازوی دیجیتال در فروشگاه ها

طبق ماده ۷۱ نظام صنفی : به منظور تسهیل داد و ستد و ثبت و مستند سازی فعالیت های اقتصادی، افراد صنفی عرضه کننده کالا و یا ارایه دهنده خدمت، مکلفند به تناسب از صندوق مکانیزه فروش (pos) و یا دستگاه توزین دیجیتالی و یا هردو برای فروش کالا یا ارایه خدمت طبق ضوابط و مقررات این آیین نامه استفاده نمایند. ،ترازو باید علاوه بر دیجیتالی بودن پرینتر دار بوده  واین به معنای دارا بودن به پرینتر داخلی یا خارجی میباشد .

ترازوی دیجیتال علاوه بر سیستم توزین دقیق به صورت دیجیتال باید امکان گزارش گیری به صورت  فروش روزانه ،هفتگی وماهانه را داشته باشد . همچنین در فاکتوری که برای مشتری صادر میشود باید اسم فروشگاه ،تاریخ  فروش و آدرس و شماره تماس فروشگاه به صورت کامل درج شود .الزاماتی که در مورد مکانیزه کردن سیستم فروشگاهی به وجود آمده  باعث رضایت مندی مشتری شده است  و همچنین به فروشگاه کمک میکند تا تمامی امور فروشگاه طبق قانون و با تعرفه قیمت مصوب عرضه گردد .

برخی فروشگاهها برای  مکانیزه  کردن سیستم فروشگاهی خود مقاومت نشان میدهند .اما باید این موضوع را در نظر گرفت که  قیمتی که  برای خرید ترازوی دیجیتال پرداخت میکنید در مقابل قابلیت هایی که باعث تسهیل در روند فروش شده است مبلغ ناچیزی است  . زیرا پس از استفاده از این دستگاه متوجه میشوید که چقدر حساسیت در توزین حائز اهمیت است  و این باعث سود دقیق میگردد. ،

ازسویی دیگر نیز ترازوی دیجیتال با داشتن نمایشگر وزن ، قیمت واحد ، قیمت کل روند توزین را برای مشتری واضح نموده و از صحیح بودن فروش آگاه می نماید و این خود امر حائز اهمیتی می باشد که در ترازو ساده رعایت نمی گردید .

بیشتر بخوانید